Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af eg, udklappelig endegavl, ryg og sider med synlige tremmer, løse hynder betrukket med uld. To løse puder fra Bent Hansen medfølger. Model 1789. Designet 1945. Udført og mærket med metalskilt hos Fredericia Furniture. L. 160.
Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske to-personers sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.
Litteratur: Fredericia Furniture.
Grete Jalk [ Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 260–261.
Dette katalognummer sælges på begæring af advokat, forsikringsselskab eller offentlig myndighed.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser, mærker samt nogen smuds
Tvangssalg, 1. maj 2024
48 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||