2420/​137

Fransk Louis XVI console desserte af mahogny, plade af gråbroget marmor, sarg med skuffe, konkave sider, beslag og greb af forgyldt bronze. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 84. D. 42.

Købt hos Bruun Rasmussen på Sylt samlingen i 2005.

Ridser og mærker. Brugsslitage.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
1092330 4.200 DKK
899718 4.000 DKK