Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Syv stole med skaller af formbøjet, lamineret træ, heraf seks sortlakerede med trebenet stel af stål samt en grønlakeret med firebenet stel. Model 3100 samt 3101. Tegnet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (7)
Dette katalognummer sælges på begæring af advokat, forsikringsselskab eller offentlig myndighed.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, skrammer, krakeleringer, smuds samt nogle afslag. Ene stol med blød/defekt ryg. Seks stole med manglende dækplade under sædet. Ene sorte stol varierer i farvenuance samt sortlaseret.
Tvangssalg, 1. maj 2024
8 bud