2420/884
Anne Vibeke Bülow: Uden titel. Sign. monogram, 03. Skulptur af sortmalet lertøj. H. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/876
Sterett-Gittings Kelsey: Golfspiller. Sign. Kelsey 77. Patineret bronze på base af træ. H. inkl base 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/858
Otto Pedersen: Moder og ban. Sign. Otto P. Udskåret og bejdset træ. H. 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2420/853
Jens Galschiøt: Kvindefigur. Sign. Patineret bronze. Rektangulær sokkel af skifer med etiket. H. inkl. sokkel 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/824
Erik Heide: "Lille dyr". Sign. Erik Heide. Patineret bronze. H. 6.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/814
Erik Heide: Gående mand. Sign. Erik Heide 2000. Patineret bronze. H. 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/810
Sterett-Gittings Kelsey: Springrytter og pige til hest. Sign. Bronze. H. 15 og 16. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/782
Kaj Arne Rugholm Henriksen: Budcykel. Usigneret. Patineret jern. H. 40. L. 72.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/747
Gísli Baldvin Björnsson: Uden titel. Sign. Gísli. Bemalet sten monteret på granitsokkel. H. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/746
Ansgar Elde: To relieffer. Én sign. Delvist dekoreret og glaseret lertøj monteret på træ. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/735
Carl-Henning Pedersen: Fad af porcelæn dekoreret med stjerne og fugl. Sign. CHP 1994. 51 x 41. D2
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2420/685
Erik Varming: Uden titel. Sign. EV 89. Bronze monteret på base af sten. 16 x 11 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/651
Pernille Braun: "Untitled, gap (white/green)", 2017. Sign. Polykromt glaseret glas og kobber. 30 x 18 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/663
Louise Hindsgavl: Uden titel. Sign. monogram 04. Hvid porcelæn på base af kunststen. 13 x 17 x 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/658
Kai Nielsen: Lille dreng med firben. Sign. Kai N. Mørkpatineret bronze. H. 13.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/637
Kai Nielsen: Lille dreng med fugl. Sign. Kai Nielsen; med dedikation. Mørkpatineret bronze. H. 13,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/625
Bjørn Nørgaard: Forarbejde til udsmykningen: "Efter syndefald", 2006. Model i gips. H. 40. L. 49. D. 15.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/619
Kai Nielsen: Model. Sign. Kai Nielsen, No. IV. Guldpatineret bronze. H. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/610
Anker Hoffmann: Model. Sign. AH 60. Mørkpatineret bronze. 27 x 18 x 39.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2420/607
Gerhard Henning: Dansende par, 1915. Sign. monogram, Expl. 4. Mørkpatineret bronze. H. 11.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/604
Henry Luckow-Nielsen: Liggende kvinde. Usign. Mørkpatineret bronze. 22 x 59 x 27.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/595
Jesper Skov Madsen: "Bon Appetit II", 2017. Sign. med titel og datering på bagsiden. Kobber. 80 x 55. U.r.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/577
Marco Evaristti: "Pige". Sign. M.E. 04. Sølvpatineret metal. H. 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/565
Anker Hoffmann: Liggende kvinde. Sign. AH 45. Mørkpatineret bronze. 26 x 43 x 15.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2420/563
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. Børge Jørgensen 88. Børstet og poleret stål. H. 70.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2420/559
Børge Jørgensen: Relief. Sign. på bagsiden B.J. 73. Rustfrit stål. 64 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/523
Carl-Henning Pedersen: "Solrytteren". Sign. C.H.P. 13/25. Grønpatineret bronze. H. 24. B. 30.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2420/529
Hanne Varming: Model. Sign. HV, 8/20. Mørkpatineret bronze. H. 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK